Posted on / by admin / in Haberler

Basın Açıklaması

Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelen Psikolojik Danışma Ve Rehberlik (PDR) Derneği üyesi bir grup, “rehber öğretmen” unvanlarının “rehber” olarak değiştirilmesine tepki göstererek eylem yaptı.

Antalya’da Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (PDR) üyesi yaklaşık 50 kişilik grup, Milli Eğitim Bakanlığının 20 Şubat 2014 tarihinde “rehber öğretmen” olarak anılan meslek unvanlarının “rehber” olarak değiştirilmesine tepki gösterdi. Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde “PDR”, “Mesleğine sahip çık” yazılı karton şapkalar takan grup, Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı unvan değişikliği nedeniyle kimlik karmaşası yaşandığını öne sürdü.

Grup adına açıklama yapan Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Antalya Şube Başkanı Salih Sapmaz, TBMM’ye yasa teklifi sunmalarına rağmen, çalışmalarının sonuçsuz kaldığını söyledi. Sapmaz, “Meslektaşlarımızın verdiği hizmete karşın unvan sorunumuz bir türlü çözülememiştir. Bugüne kadar mezunlarımızı istihdam eden Milli Eğitim Bakanlığı, 20 Şubat 2014 tarihine kadar mezunlarımızı ‘rehber öğretmen’ olarak istihdam ederken, bu tarihten sonra alan adını ‘rehberlik’ olarak değiştirmiştir. Mezunlarımızın yaptığı iş ile unvan arasındaki uyuşmazlığı gidermek için yaptığımız çalışmalar sonuçsuz kalmıştır” dedi.

Sapmaz, kimlik karmaşasının ortadan kaldırılması için yeni bir çalışma yapılması gerektiğini belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı ve hükumet yetkililerinden, PDR uzmanları olarak sorunlarının çözümü için çalışma beklediklerini söyledi.